Czym jest RTG zębów?

Czym jest RTG zębów?

13 października, 2020 0 przez Kamila

RTG zębów, a więc zdjęcie rentgenowskie czy też prześwietlenie zęba jest badaniem, które pozwala na zdiagnozowanie różnych stanów chorobowych oraz zapalnych, które rozwijają się w środku zęba. Co więcej pozwalają dokładnie zobaczyć oraz ocenić strukturę kanałów zębowych.

Na czym polega to badanie?

Rentgen stomatologiczny Kraków to badanie radiologiczne, które polega na prześwietleniu zęba przy pomocy rentgenowskich promieni. Na postawie tego badania można ocenić stan zębów oraz także tkanki kostnej żuchwy czy też szczęki. Zdjęcie zębów jest wykonywane najczęściej po to, aby lekarz mógł zobaczyć strukturę wewnętrzną zęba oraz także zdecydował o odpowiednim leczeniu.

Dentysta zaleca wykonanie RTG zębów, gdy podejrzewa zaawansowaną próchnicę czy też przy podejrzeniu zmian chorobowych czy też stanów zapalnych. Dzięki RTG można rozpoznać korzenie, torbiele, a nawet zmiany o charakterze nowotworowym.

Kiedy należy wykonać zdjęcie zębów?

RTG także jest badaniem, które jest zalecane w momencie, gdy dojdzie do urazu twarzoczaszki. Dzięki niemu można określić rozmiar oraz także charakter uszkodzeń. W co po niektórych przypadkach lekarz zaleca także badanie pantomograficzne naszych zębów. Jest to także zdjęcie rentgenowskie, ale obejmuje już całą szczękę oraz także zatoki szczękowe. Zwykłe RTG zęba jest najczęściej prześwietleniem jednego zęba czy tez kilku. Jednym ze wskazań do wykonywania RTG jest podejrzenie tak zwanej kamicy ślinianek.

Nie należy obawiać się tego badania. Rentgen stomatologiczny jest całkowicie bezbolesny. Zatem zapiszmy się już dziś na badanie do prawdziwych specjalistów https://rentgen-krakow.pl/ i przekonajmy się, że to wcale nie boli. Nie zwlekajmy z badaniem. Czasem męczymy się z bólem zęba, który wygląda idealnie, a jednak ból nie ustaje. Na pierwszy rzut oka ząb wygląda jak zdrowy. Nawet najlepszy stomatolog nie jest jasnowidzem. Dlatego też badanie rentgenowskie jest takie istotne i ważne. Zwlekając możemy nabawić się jeszcze większego bólu, niż podejmując się tego właśnie badania.